Magyar Boksz Szervezet
Hungarian Boxing Organization

Magyar ökölvívók a világbajnoki címért

 

Az alábbi leírásban az összes olyan magyar érdekeltségű világbajnoki címmeccs szerepel, ahol egy adott ökölvívónk világbajnoki övet nyerhetett el. Ebbe tehát az esetleges világbajnoki címvédések nem számítanak bele, csak a cím megnyerésére tett kísérletek.

1975 óta eddig 11 magyar bokszolhatott világbajnoki címért és ez idő alatt 25 kísérlet született arra, hogy el is nyerjenek világbajnoki címet. A következő öklözőink bokszoltak eddig világbajnoki címmeccset, zárójelben a kísérletek száma szerepel:

Bugner József (1), Kalocsai Zoltán (1), Kovács István (1), Gálfi András (1), Erdei Zsolt (2), Nagy János (1), Balzsay Károly (2), Bedák Zsolt (2), Füzi Krisztián (11), Kovács Tamás (1) és Baranyai Krisztián (2).

Az alábbiakban időrendi sorrendben részletesebben számolunk be a világbajnoki címmeccsekről. 

 

1975-06-30 – Bugner József (51-6-1) vs. Muhammad Ali (47-2-0)

WBA / WBC nehézsúlyú világbajnoki címmeccs.

Bugner József az 1956-os forradalom alkalmával vándorolt ki családjával Angliába, ahol például olyan neves ökölvívókat győzött le, mint Chuck Wepner vagy a korszak legjobb Európai ökölvívója Henry Cooper. 1969-ben már több alkalommal átruccan az Egyesült Államokba, hogy olyan nevek edzésein működjön közre kesztyűpartnerként, mint Muhammad Ali, vagy Sonny Liston. Szintén ebben az esztendőben találkozott a sokak által minden idők legjobbjának tartott Rocky Marciano-val is, aki személyesen meg is tekintette Bugner egyik edzését.

Ilyen körülmények után kapott 1973-ban először lehetőséget Ali ellen Las Vegasban. Bugner ezen a mérkőzésen nagyon bátran bokszolt és a 8. menetben meg is csípte Alit. A bajnok a meccs után elismerően szólt a mi Józsinkról.

Jobban mozgott lábon, mint előzetesen gondoltam róla. Figyeljenek erre a srácra, szerintem néhány éven belül bajnok lesz belőle.” - mondta Ali.

Bugner még szintén 1973-ban összemérte az erejét a korszak másik nagyságával Joe Frazierrel is, akitől mindössze egy ponttal kapott ki.

Nem csoda, hogy 1975-ben első magyarként kapott világbajnoki mérkőzést, méghozzá egy visszavágót a legendás Muhammad Ali ellen. Bugner végül a 15 menetet is kiállta a Legnagyobbal szemben, de győznie nem sikerült.

Bugner a Malaysiai mérkőzés után egy időre visszavonult, majd visszatért és még számos emlékezetes mérkőzést vívott. Később híres lett színészként is, számos filmben szerepelt együtt Bud Spencerrel és Terence Hillel majd később Jean-Claude Van Dammel is. Az öklözést 1999-ben WBF nehézsúlyú bajnokként fejezte be.

Vereség-P15

 

2000-06-23 – Kalocsai Zoltán (29-4-0) vs. Artur Grigorjan (29-0-0)

WBO könnyűsúlyú világbajnoki címmeccs.

Bugner József világbajnoki mérkőzését követően 25 év telt el mire újabb magyar ökölvívó mérkőzhetett rangos szervezet világbajnoki övéért. A második magyar világbajnoki címmeccset tulajdonképpen nem egy tudatosan felépített és világbajnoki címig eljuttatott ökölvívónk vívta. Mondhatjuk úgy is, hogy egy szerencsés helyzetben jött létre. 2000 nyarán Kovács „Koko” István az EBU (Európa Bajnoki) címért bokszolt az Üllői úti stadionban és a rendező Universum Box Promotion végül Kalocsai „Kacsa” Zoltánt választotta a gála másik címmérkőzésére, a WBO világbajnok Artur Grigorjan ellenfelének. Bár Kacsa rekordja nem volt rossz, de a kihívói státuszba kerülése nagymértékben annak volt köszönhető, hogy a budapesti gálán még egy magyar fiú címmérkőzése várhatóan több embert érdekel, nagyobb közönséget vonz. A meccs toronymagas esélyese a karrierje csúcsán lévő üzbég Grigorjan volt, Kalocsai azonban 11 meneten keresztül kiválóan helytállt és feladta a leckét a kissé visszafogott bajnoknak. A 12. menetben aztán Grigorjan begyújtotta a rakétákat, átvette a kezdeményezést és leütötte a magyar fiút. Kacsa ezt követően már nem tudta kontrollálni a mérkőzést és a második leütés után a mérkőzésvezető beszüntette a küzdelmet. Kalocsai ezután még hosszú évekig megpróbált tűz közelben maradni, de soha többé nem vívott már világbajnoki meccset és 2011-ben visszavonult.

Vereség-TKO12

 

2001-01-27 – Kovács István (19-0-0) vs. Antonio Diaz (21-1-0)

WBO pehelysúlyú világbajnoki címmeccs.

Ez az a meccs, amit nem nagyon kell senkinek sem bemutatni, hiszen az RTL Klub Koko egész karrierjét végigkövette és ezen az estén egy egész ország várta izgatottan a TV készülékek előtt, hogy „megszülessen” az első magyar profi ökölvívó világbajnok. A mérkőzés krónikájához hozzátartozik, hogy a korábbi WBO bajnok, Naseem Hamed nem látott üzletet egy Koko elleni címvédésben, így feladta az 5 éve birtokolt övét és inkább egy Marco Antonio Barrera elleni mérkőzést választott. Az ellenfél - Antonio „Chelo” Diaz - egy kemény öklű, verekedő bunyós hírében állt, és a találkozón be is bizonyította, hogy igazak ezek a hírek. A korábbi meccsein brillírozó Kovács nem tudott úgy „villogni”, ahogyan azt tőle korábban megszokhattuk. A Dominikai Köztársaságból érkező ellenfele nagy iramot diktált és egy harcos, küzdelmes, „csúnya” mérkőzésre kényszerítette Koko-t. Az óriási tempó azonban megbosszulta magát, Diaz az utolsó két menetre teljesen elkészült az erejével. A jobb kondícióban lévő Kovács a 12. menetben leütötte ellenfelét, aki ugyan felállt, de képtelen volt a folytatásra. Ezzel Kovács „Koko” István személyében megszületett Magyarország első profi ökölvívó világbajnoka! Koko első címvédésén öt hónappal később a Kisstadionban nagyon csúnya kiütéses vereséget szenvedett az argentin Juan Pablo Chacontól. Koko sajnos nyolc hónappal később vissza is vonult majd a WBO szervezet alelnöke lett. 

Győzelem-TKO12

 

2003-05-10 - Gálfi András (42-7-3) vs Hector Velazco (28-2-1)

WBO középsúlyú világbajnoki címmérkőzés.

Miután a WBO középsúlyú világbajnoka, Harry Simon halálos kimenetelű közlekedési balesetet okozott és néhány év letöltendő börtönbüntetést helyeztek neki kilátásba, a WBO 2003 elején mérkőzést írt ki a világbajnoki címért. Gálfi 2002 szeptemberében megszerezte a WBO középsúlyú interkontinentális övét, ami jó ajánlólevélnek bizonyult a világbajnoki címmeccsre. Sajnos ekkoriban a TV2 még nem állt szerződésben a Gálfit is menedzselő Félix Promotion-nel, így megfelelő anyagiak hiányában esély sem volt arra, hogy Magyarországra hozzák a rendezvényt (sőt szinte a teljes magyar média tudtán kívül zajlott az esemény, internetes bokszoldalakat leszámítva senki sem tudósított róla). Az argentin Velazco otthonában rendezett találkozón a hazai fiú eleinte jobbnak tűnt, aktívabb volt, de a Gatto becenevű Gálfi is keményen állta a sarat, sőt az 5. menetben kezdte átvenni az irányítást. Sajnos Gatto-nak a már „szokásos” szemsérülése menet közben ismét kiújult, kettős látással küzdött és a 7. menetet követő szünetben emiatt egy megnyerhető mérkőzést volt kénytelen váratlanul feladni. A második magyar világbajnok tehát még váratott magára. Sajnos a vesztes világbajnoki meccs után Gálfi is bejelentette visszavonulását.

Vereség-TKO8

 

2004-01-17 Erdei Zsolt (18-0-0) vs. Julio Cesar Gonzalez (35-1-0)

WBO félnehézsúlyú világbajnoki címmeccs.

Madár címmeccsének története is azok közé tartozik, melyet bizonyára jól ismer minden olvasónk. 2003-ban Dariusz Michalczewski pontozásos vereséget szenvedett a mexikói Julio Cesar Gonzalez-től. Az Universum vereség esetére egy visszavágót kötött ki a szerződésben, egy általa választott ellenféllel szemben, aki Fritz Sdunek tréner javaslata alapján - az Universum három szóba jöhető ökölvívójából (Drews, Ulrich, Madár) - Erdei Zsolt lett. A mérkőzés előtt sokan féltették Zsoltot, mondván korai még neki a világbajnoki meccs (előtte az edzőpartner Nelongo Perezzel is nagyon megszenvedett a szegedi gálán), ráadásul egy ilyen magas, ügyes mexikói bunyós ellen, aki Michalczewski-t és Glen Johnson-t is legyőzte, és csupán Roy Jones Jr. ellen jegyzett egy vereséget. Madár azonban rácáfolt a kétkedőkre, élete legjobb bunyóját bemutatva, 12 meneten át bokszolta ki a nyúlánk Gonzalez-t. Elmozgott, leforgott a bajnokról, remekül kontrázott és rendre ültek a legendás balegyenesei is. Bár a mexikói nem diktált nagy iramot, de mégis meglepő (és örömteli) volt, hogy Erdei holtpont nélkül, kiváló teljesítménnyel bokszolta végig a mérkőzést. A mérkőzés végén mindenki számára egyértelmű volt, hogy új bajnok született, Magyarország második világbajnoka, Erdei Zsolt lett! Madár ezt követően 2009-ig félnehézsúlyú bajnok maradt (bár klasszis ellenfele nem volt sajnos) majd új súlycsoportban, cirkálósúlyban próbálta ki magát.

Győzelem-P12

 

2006-05-20 – Nagy János (24-0-0) vs. Jorge Rodrigo Barrios (45-2-1)

WBO nagypehelysúlyú világbajnoki címmeccs

Ezen az estén a Los Angeles-i Staples Centerben az első olyan meccsnek lehettek tanúi a jelenlévők, amikor magyar ökölvívó a HBO csatorna által közvetített gála egyik főmérkőzését vívja. Az ekkoriban a Félix Promotion zászlóshajójaként is funkcionáló Nagy János hosszú utat tett meg élete mérkőzéséig. Magyar bajnoki cím, két győzelem a Kokót verő Chacon ellen, néhány kisebb öv begyűjtése, számtalan TV2-s gála főmérkőzése. Az út végén már szinte az egész ország elhitte, hogy „Csonttörő” képes lehet olyan klasszist is legyőzni, mint az argentin. A mérkőzés azonban nem a magyar szurkolók szájíze szerint alakult. Az előzetesekben is gyors kiütést ígérő argentin sztár egyből támadólag lépett fel és alig fél perc elteltével egy nagyon kemény ütést helyezett el Jani lengőbordájára. Nagy az ütést követő másodpercben jelezte, hogy baj van, majd letérdelt. A levegő bennszorult és Jani a számolást követően sem volt képes a mérkőzés folytatására, így Raul Caiz mérkőzésvezető 49 másodperc után kihirdette Barrios TKO győzelmét. A gyors vereség sajnálatos módon nem csak Nagy János karrierjét zárta le. Pár hónappal a súlyos zakó után a TV2 kihátrált a magyar gálák finanszírozása mögül, ami egyben a Rácz Félix nevéhez köthető, egyetlen komoly magyar promóció végét is jelentette akkoriban (szerencsére később újjáalakult).

Vereség-KO1

 

2009-01-10 - Balzsay Károly (19-0) vs Denis Inkin (34-0)

WBO nagyközépsúlyú világbajnoki címmérkőzés

Balzsay érdekes helyzetben kapott lehetőséget világbajnoki címszerzésre. Az orosz Denis Inkin Karesz klubtársaként szintén az Universum bajnoka volt és az istálló házibajnokság keretében kívánta eldönteni, ki a jobb nagyközépsúlyú a promóción belül, kit érdemes továbbra is menedzselni. Az esélyekről megoszlottak a vélemények. A szakértők a Nagy „Hóhér” József-et öt menetben elintéző Inkint jóval tapasztaltabbnak és keményebbnek gondolták, aki a mérkőzés második felére folyamatos agresszív nyomásával fölénybe kerülhet a komoly ütőerejű, ám rutintalanabb magyar riválisával szemben. A mérkőzés maga igen szorosra sikeredett. Az első menetekben Inkin tűnt jobbnak, azonban Balzsay válaszai sem sokat késtek. Összességében az aktívabb orosz több ütést indított, azonban a hangsúlyos találatokat rendre Karcsi vitte be, a meccs vége felé egyszer komolyan meg is rendítette ellenfelét. 12 menet után nem volt egyértelmű a győztes személye, de szerencsére végül mindhárom pontozó a magyar fiút látta jobbnak. Balzsay Károly így harmadik magyarként csatolhatott világbajnoki övet a derekára!

Győzelem-P12

 

2009-11-21 – Erdei Zsolt (30-0-0) vs. Giaccobe Fragomeni (26-1-1)

WBC cirkálósúlyú világbajnoki címmeccs.

Erdei súlycsoportváltásának okai ismertek: az Universum Jürgen Brahmer-rel „nyerette el” Erdei leadott félnehézsúlyú övét, Zsoltinak pedig egy súlycsoporttal feljebb ajánlott címmeccset az olasz világbajnok, Giaccobe Fragomeni ellen. Madár elvállalta a kihívást, de a mérkőzésen a súlya így is alig haladta meg a félnehézsúlyú limitet. A közönség az év egyik legizgalmasabb mérkőzését láthatta ezen az estén. Az első négy menetet a magyar fiú egyértelműen elvitte a gyorsaságával és a sok pontos ütésével. A tankszerűen előremenetelő Fragomeni-ben azonban nem sok kárt tudott tenni és az olasz szép lassan magára talált. A mérkőzés közepére előjött a Zsoltnál gyakran tapasztalható holtpont és gyakran hátrálni, eltáncolni kényszerült a továbbra is könyörtelenül „zakatoló” olasz elől. Szerencsére a mérkőzés utolsó harmadára Zsolti tudta a rejtett erőtartalékait mozgósítani, a 40 éves Fragomeni meg valamelyest csökkentette a nyomást, így a meccs újra kiegyenlítetté vált. Az utolsó menetek tényleg a klasszikusokat idézték, mindkét bunyós ütött, ami a csövön kifért és Zsolt nem ritkán meghátrálásra kényszerítette az addig bulldózerként előre menetelő olaszt. 12 menet után a lehető legszorosabb pontozással (115-113, 115-113, 114-114) Erdei kezét emelték a magasba, így Zsolti személyében az első olyan magyar ökölvívót ünnepelhettük, aki két súlycsoportban is világbajnok tudott lenni!

A Fragomeni elleni mérkőzést követően Madár szerződése lejárt az Universummal és a megromlott viszony végett egyik fél sem akart hosszabbítani. Erdei ekkoriban szeretett volna egy erős Amerikai promótert, aki elindíthatja a tengerentúli karrierjét, aminek a végén esetleg egy újabb világbajnoki címért mérkőzhet. Időközben cirkálósúlyú címéről lemondott. Madár végül 2010 nyarán megegyezett a szakma egyik legelismertebb amerikai promóterével Lou DiBellával, akivel egy három plusz egy mérkőzéses szerződést írt alá. Erdei végül 2011-ben kihátrált egy Travoris Cloud elleni félnehézsúlyú világbajnoki címmeccsből így promótere sem bízott már benne majd egy 2013-as Denis Grachev elleni vereséget követően DiBella sem hosszabbított vele.

2014-ben egy búcsú meccs keretein belül a Rácz Félix Promotionsnál fejezte be karrierjét Európa bajnokként.

Győzelem-P12

 

2010.05.29 - Bedák Zsolt (15-0) vs Wilfredo Vazquez Jr. (18-0-1)

WBO nagyharmatsúlyú világbajnoki címmérkőzés

Bedák szinte az egyik napról a másikra került címmérkőzés közelébe. 2009 márciusában a WBO frissen megalapított Európa-bajnoki övét nyerte el, majd decemberben a WBO intekontinentális övét és ezzel rögtön kihívói pozícióba került a WBO kispehelysúlyú ranglistán. A Juan Manuel Lopez által leadott övért azonban először mégsem ő küzdött meg, hanem a ranglista második és harmadik helyezettje, Wilfredo Vazquez Jr. és Marvin Sonsona, Zsolt pedig a győztes kötelező kihívója lett. Vazquez a 4. menetben kiütötte Sonsonát, és a Bedák elleni címvédését ki is írták május végére. 15 profi meccs és a nem túl acélos ellenfelek után a hosszú és eredményes amatőr múlt ellenére is kissé korainak tűnt Zsolt számára ez a címmeccs, az ilyen lehetőséggel azonban élni kellett (főleg az Universum akkori helyzetének ismeretében). Bedák „megcselekedte, amit megkövetelt a haza”, elment idegenbe, hogy elhódítsa a világbajnoki címet. Az első három menetben minden jól alakult, Bedák irányított, többet talált, uralta a mérkőzést. A negyedikben azonban Vazquez átvette a kezdeményezést, az 5. menettől pedig egyértelmű volt a fölénye. Bedák hősiesen helytállt, vert helyzetből is többször visszatámadott, sőt a 9. menetben úgy tűnt, mintha magára is talált volna. Ez azonban csak pillanatnyi fellángolás volt, a 10. menetben Vazquez több egyenessel is tisztán elkapta a magyar fiút. Zsolt végül egy nagyon kemény jobbegyenestől a padlóra hanyatlott és bár felállt és folytatni szerette volna, a ring sarkában Artur Grigorjan (ugyanaz, aki cikkünk első részében elverte Kalocsait) edző bedobta a törülközőt.

Az Universum promóció csődje miatt Bedák karrierje megszakadt. Érétkes éveket kellett inaktívan töltenie. Közel 3 év kihagyás után a Félix Promóció oldalán tudta folytatni pályafutását 2013-ban.

Vereség-TKO10

 

2011-08-26 – Károly Balzsay (23-2-0) vs. Stanislav Kashtanov (28-0-0)

WBA nagyközépsúlyú világbajnoki címmeccs.

Balzsay 2009-ben lett a harmadik magyar profi világbajnok. WBO címét sajnos nem sokáig tudta őrizni és második címvédésén el is vesztette egy hazai, drámai TKO-val a német Robert Stieglitz ellen. Balzsay kétségbeejtően rossz állapotban volt, de alig négy hónappal később újra szorítóba lépett, hogy kiharcoljon egy Stieglitz elleni visszavágót. Karcsi azonban Eduard Gutknecht ellen is megszenvedett, előjött a holtpont és végül megosztott pontozással vereséget szenvedett. Ekkor úgy döntött, hogy visszavonul, de végül felesége meggyőzte a folytatásról. 2010-ben két győzelemmel tért vissza majd váratlanul megüresedett a WBA nagyközépsúlyú világbajnoki címe, amiért kiírták Balzsay és az ukrán Kashtanov mérkőzését. A nyitó menetben a várakozásoknak megfelelően Kashtanov lépett fel támadólag, Balzsay pedig defenzív szerepbe kényszerült. Úgy tűnt, a rajtot a főként ballal dolgozó, és testre is gyakorta támadó Kashtanov kapta el jobban, magyar riválisa pedig nehezen találta meg a megfelelő ritmust. A 6. menet végén meghűlt a vér magyar szurkolók ereiben, ugyanis az addig domináló ukrán öklöző egy fejre mért balossal látványosan megrogyasztotta Balzsayt. A szünet minden bizonnyal jól jött Karcsinak, aki ezt követően szépen visszajött a meccsbe és az ezt követő meneteket szinte lehetetlen volt pontozni, annyira szorosak voltak. Megtippelni sem lehetett ki nyert, de a pontozók végül többségi döntéssel Balzsayt látták jobbnak, aki így Erdei után a második olyan magyar öklöző lett, aki két világbajnoki övet nyer! Balzsay ezt a címét fél évvel később a kazahsztáni Dimitri Sartison ellen tette kockára Németországban. A mérkőzés nagyon kemény és harcias volt, de végig Sartison akarata érvényesült. Balzsay az egyik fülére részlegesen meg is süketült, de az utolsó menet utolsó fél percére annyira felpörgött, hogy tönkre verte Sartisont és TKO-val megtartotta övét! Ezt követően azonban minden a legrosszabbul alakult. A 32 éves sportolónál rákot diagnosztizáltak és bajnokként kénytelen volt visszavonulni. Élete legkeményebb harcát végül 2015-ben sikeresen megnyerte a rákkal!

W-P12

 

2011-09-10 – Füzi Krisztián (39-0-0) vs. Clevley Gerrard (27-0-0)

WBC könnyűsúlyú világbajnoki címmeccs.

Füzi 2008-ban minden idők második legfiatalabb bokszolója lett, amikor is pontosan 14 évesen kezdte meg karrierjét. Első évében 16 mérkőzést nyert és számos külföldi fellépéssel hívta fel magára a figyelmet. 2009-ben aztán rámosolygott a szerencse és leszerződtette az amerikai Don King. Minden idők leghíresebb promótere mellett hamar felívelt a karrierje, sorra nyerte a mérkőzéseket és 2010 decemberében már bemutatkozott az ökölvívás fellegvárában Las Vegasban is. 2011 nyarán a kubai Rolando Garbeyt már úgy kiütötte, hogy annak össze kellett kapcsozni az állát. Miután 2011 nyarán Humberto Sotot megfosztották a WBC könnyűsúlyú világbajnoki címtől, Füzi és Gerrard bokszolhattak a betöltetlen címért. A magyar öklöző a korábbiakhoz képest görcsösen bokszolt, ugyan fölényben volt Gerrard ellen, de nem tudott KO erejű ütést bevinni. Végül a 8. felvonást követően Gerrard orrtörés miatt adta fel a meccset. Ezzel a sikerrel Füzi maga 17 évével, 5 hónapjával és 17 napjával minden idők legfiatalabb világbajnoka lett, megdöntve Wilfredo Benítez rekordját! Magyarország negyedik világbajnoka a címét nyolc hónap alatt nem kevesebb mint 4 alaklommal védte meg majd a Ring Magazin övéért is harcba szállhatott. 

Győzelem-TKO8

 

2012-05-20 - Füzi Krisztián (43-0-0) vs. Fredrick Boyli (28-1-0)

WBC / RING könnyűsúlyú világbajnoki címmeccs

Füzi címvédő WBC világbajnokként léphetett kötelek közé a Fredrick Boyli elleni összecsapáson, melyre a RING is feltette tétnek világbajnoki övét. Az egyre jobb formában bunyózó magyar végig szórta a felütés-horog kombinációit és 4 menet alatt rommá verte Boyli-t így megszerezte második világbajnoki övét is. Címeit még két alakalommal védte meg, majd úgy határozott, hogy feljebblép kisváltósúlyba! 

Győzelem-KO4

 

2013-06-08 – Füzi Krisztián (49-0-0) vs. Miguel Vazquez (33-2-0)

WBA kisváltósúlyú világbajnoki címmeccs.

Füzi kisváltósúlyban hamar idő alatt ott találta magát egy világbajnoki címmeccsnél a mexikói szupersztár Miguel Vazquez ellen. Ez volt az első HBO által PPV-ben közvetített mérkőzése és a szakértők nem sok esélyt adtak számára, de Füzi már az első menet utolsó másodperceiben padlóra küldte a világbajnokot egy váratlan balossal, majd az elkövetkezendő négy menetből is megnyert hármat. A 6. menetben végül a kötelekre préselte Vazquezt és a mérkőzésvezető beszüntette a találkozót. Füzi 19 évesen így már második súlycsoportjában lett bajnok. Győzelmével bekerült a világ 10 legjobb ökölvívója közé első magyarként a történelem során!

Győzelem-TKO6

 

2012-12-14 – Kovács Tamás (23-0-0) vs. Beibut Shumenov (13-1-0)

WBA félnehézsúlyú világbajnoki címmeccs.

Kovács Tamás szinte a semmiből kapta meg a lehetőséget a világbajnoki cím megnyerésére. Ugyan veretlenül érkezett a Texasban megrendezett összecsapásra, de a mérlegében nagyon kevés értékelhető ökölvívó volt. A bravúr végül nem sikerült és Shumenov a 3. menetben kiütötte Kovácsot.

Vereség-KO3

 

2013-12-21 – Füzi Krisztián (51-0-0) vs. Floyd Mayweather Jr. (46-0-0)

WBC váltósúlyú világbajnoki címmeccs.

WBA / WBC nagyváltósúlyú világbajnoki címmeccs.

Füzi Vazquez elleni mérkőzése minden várakozást felülmúlva 1.800.000 előfizetőt hozott, amivel a magyar ökölvívó a világ legjobb bokszolója Floyd Mayweather Jr ellen kaphatott egy giga meccset. Mayweather ekkor nem csak a váltó, de a nagyváltósúly bajnoka is volt így Füzi történelemírásra készült és 19 évesen megcélozta harmadik és negyedik súlycsoport béli címét is. Füzi végül nagy meglepetésre nagyon szoros meccset vívott az amerikaival, amit a pontozók megosztott döntéssel Mayweathernek adtak. Később ez a mérkőzés a 2013-as esztendőben elnyerte az Év Mérkőzése díjat. A magyar ökölvívó veresége ellenére sem vallott szégyent és kisváltósúlyba visszatérve történelmi győzelmeket aratott.

Vereség-P12

 

2014-08-07 – Füzi Krisztián (52–1-0) vs. Danny Garcia (29-0-0)

WBA & WBC / IBF / RING kisváltósúlyú világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés.

A magyar ökölvívók közül a WBA kisváltósúlyú világbajnok Füzi Krisztián lett az első, aki címmeggyesítő mérkőzést vívott. A WBC / IBF / RING bajnok Danny Garcia elleni mérkőzést előzetesen szorosnak ítélték meg, de Füzi addigi pályafutása legjobbját nyújtotta és leiskolázta az amerikait. Az első hat menetet simán megnyerte majd a 10. menetben olyan verést osztott ki Garcia-nak, hogy Tony Weeks mérkőzésvezető beszüntette az összecsapást! Füzi Krisztián ezzel a magyarok közül elsőként lett négy különböző szervezet világbajnoka!

Győzelem-TKO10

 

2015-05-03 – Füzi Krisztián (54-1-0) vs. Terence Crawford (28-0-0)

WBA / WBC / IBF / RING & WBO kisváltósúlyú világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés.

A magyar ökölvívók közül Füzi Krisztián lett az első, aki lehetőséget kapott arra, hogy egyszerre birtokolhassa az öt nagy szervezet (WBA, WBC, IBF, WBO, RING) világbajnoki övét. Füzi ellenfele a WBO veretlen világbajnoka Terence Crawford volt. A Las Vegas-i MGM-ben megrendezett összecsapás végül egy nagy taktikai csatát hozott: Füzi agresszívan lépett fel és ellenfele megsemmisítésére törekedett, míg Crawford sokat mozgott el és rengeteget fogott. A mérkőzés első 8 menete váltakozó volt, de a 9. menetben Füzi padlóra küldte Crawfordot és ezzel a maga javára fordította az eredményt. Végül Füzi megosztott pontozással (115-112, 116-112 és 113-115) diadalmaskodott és ezzel ismételten történelmet írt. Ő lett a sportág történelmének harmadik vitathatatlan világbajnoka és az első hétszeres világbajnok a magyarok táborában. Továbbá győzelmével minden idők legfiatalabb vitathatatlan világbajnoka lett és a világ 3. legjobb ökölvívójává lépett elő súlycsoportoktól függetlenül. Mondani sem kell, hogy soha korábban nem jegyeztek ilyen magasan egy magyar ökölvívót sem. Füzi ezt követően még kiütötte a súlycsoport legjobb kihívóját Mickey Beyt is (az év KO-ja) és Floyd Mayweather Jr visszavonulása után a világ legjobb ökölvívója lett súlycsoporttól függetlenül (2015-szeptembere). Füzi ezt követően úgy döntött rögtön két súlycsoportot ugrik és megpróbál középsúlyban is címet szerezni.

Győzelem-P12

 

2016-01-09 – Baranyai Krisztián (38-3-0) vs. Giovanni De Carolis (23-6-0)

WBA nagyközépsúlyú világbajnoki címmeccs.

Baranyai Krisztián 16 évesen állt profinak és csak úgy, mint korábban Kovács, Erdei és Balzsay ő is a német vonalat választotta. Ő az Universum nagy riválisánál a Sauerland Evants-nél próbált szerencsét. Karrierje eleje nem alakult fényesen, de ezt követően felfelé ívelt a karrierje. 2015 októberében legyőzte Giovanni De Carolist és ezzel megszerezte a WBA Interim címét, azaz Fedor Chudinov hivatalos kihívója lett. Az orosz azonban nem vállalta a Baranyai elleni meccset ezért megfosztották címétől. Ekkor ahelyett, hogy automatikusan Baranyai lett volna az új világbajnok kiírtak egy visszavágót Baranyai és De Carolis között. Baranyai jó eséllyel indult harcba, hogy visszaszerezze azt a címet, amit korábban Balzsay Károly is birtokolt. A mérkőzés végig szoros és kemény csatát hozott. A 10. menetben egy kemény ütés után De Carolis megfogta Baranyait. Két menettel a vége előtt a magyar 96-94-es pontozással vezetett, de a 11. menetre teljesen elkészült az erejével és sajnos idő előtti vereséget szenvedett!

Vereség-TKO11

 

2016-01-16 – Füzi Krisztián (56-1-0) vs. Miguel Cotto (41-3-0)

WBC / RING középsúlyú világbajnoki címmeccs.

A közönség 12 nehezen eldönthető menetet láthatott, melynek során egyik bunyós sem került látványosan bajba, de az is nyilvánvaló volt, hogy Füzi dominált.

Az összecsapás képe a 8. menetben változott meg, amikor Cotto megállt, és hirigelni próbált, amit Füzi komoly találatokkal büntetett – így a négy súlycsoportban is vb-övet szerzett 35 éves szupersztár visszaállt az eredeti taktikájához, mellyel sokkal eredményesebbnek bizonyult. A hajrában Cotto még megpróbált egy huszáros hajrát kivágni, ám a 12. menet első percében Füzi egy remek ütéssel felrepesztette ellenfele bal szemhéját, s a lecsorgó vér nagyon zavarta a bunyóst az utolsó percekben. A mérkőzés végét jelző gongot követően a két harcos azonnal átölelte egymást, hatalmas látvány volt.

Mindent összevetve, Füzi szorosnak tűnő küzdelemben megérdemelten diadalmaskodott. Az ítészeknél 117-111, 118-110 és 119-109 arányban nyert a 22 éves magyar klasszis, aki így könnyűsúly és kisváltósúly után középsúlyban is világbajnoki címet szerzett. Később ez az összecsapás lett a 2016-os év mérkőzése! Füzi az első magyar öklöző, aki három különböző súlycsoportban is világbajnoki övet nyert.

Győzelem-P12

 

2016-04-23 – Bedák Zsolt (25-1-0) vs. Nonito Donaire (36-3-0)

WBO nagyharmatsúlyú világbajnoki címmérkőzés

2014-ben másodjára is Európa bajnok lett majd 2016-ig a világranglista 4. helyéig verekedte fel magát. Ekkor promóciója nagy munkájának köszönhetően lehetőséget kapott a kispehelysúly második legjobbja, a WBO világbajnok Nonito Donaire ellen annak otthonában Fülöp Szigeteken. Bedák az első menetben még szépen helyt állt, de a 2. felvonásban már csúnya felütéseket és horgokat kapott. Egy brutális balhorogtól aztán a menet vége előtt padlóra is hanyatlott! A gong ekkor még megmentette, de a 3. menetben egy újabb padlózás után már leléptették a csúnyán elvert Bedákot. A magyar kihívó száját 12 öltéssel kellett összevarrni.

Vereség-KO3

 

2017-09-30 – Füzi Krisztián (60-1-0) vs. Gennady Golovkin (37-0-0)

 WBC /  RING & IBF / WBA középsúlyú világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés.

Az ökölvívás világa több mint két éve várta már, hogy a középsúly két legjobbja összemérje erejét egymással. Füzi az évek alatt sokszor kihívta a kazah világbajnokot, aki végül beadta a derekát. A mérkőzés bevonult az igazi klasszikusok közé. A két öklöző mindent beleadott és hatalmas bombákkal találták el egymást. Végig ment a 12 menet padlózás nélkül. Egyértelműen Füzi uralta az 1., 2., 3., 8., 10., 11., és 12. menetet. A 6. felvonás szoros volt míg a 4., 5., 7. és 9. menet Golovkiné volt. Az HBO szerint 115-113 arányban Füzi volt a jobb, a BoxNation az ESPN és a Sky Sports pedig 116-112 arányban szintén a magyart látta jobbnak. A pontozóbírák végül 113-115, 116-112 és 114-114 arányban döntetlent hirdettek ki.

Döntetlen-D12

 

2019-05-11 – Füzi Krisztián (62-1-1) vs. Gennady Golovkin (38-0-1)

 WBC / RING & WBA középsúlyú világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés.

Füzi és Golovkin a 2015-ös év végétől kezdte meg rivalizálását, amikor is a magyar fellépett középsúlyba. Vitathatatlanul a két fél nem csak a súlycsoportjuk legjobbja lett, hanem a világ két legjobb öklözője is, így mindenki kíváncsi volt mit is tudnának egymás ellen nyújtani. 2017 szeptemberében össze is mérték az erejüket és akkor Füzi teljesített jobban, ám a pontozók döntetlent hirdettek, amivel mindkét bajnok megtarthatta koronáját! 2018 májusára le volt szervezve a visszavágó, de azt Golovkin lemondta, így elbukta az IBF övét. 2019 májusára csak összejött a visszavágó, immáron „csak” Füzi WBC / RING és Golovkin WBA övéért. A magyar világelső mindenkit meglepve, ellenfele stílusában bokszolta végig a mérkőzést. Az első menettől az utolsóig leállt verekedni Golovkinnal és többször meg is fogta a kazahot. Noha a 7. és a 8. menetben Füzi a kiütés szélén táncolt, ő mégis főnixmadárként támadt fel! Érdekesség, hogy az egész mérkőzésen vagy Füzi vezetett a pontozó lapokon, vagy döntetlenre álltak, de egy percig sem volt előnyben a kazah! A 12 menet letelte után aztán aggodalomra adhatott okot, hogy két pontozó is ugyanaz volt, mint 2017-ben. Végül ezennel sikerült meghozniuk a helyes döntést, és többségi döntéssel: 115-113, 114-114 és 115-113 arányban Füzi diadalmaskodott. Ezzel a sikerrel a magyar öklöző már 10. világbajnoki övét szerezte és vitán felül a sporttörténelem egyik legnagyobb győzelmét aratta!

Győzelem-P12

 

2019-09-20 - Füzi Krisztián (63-1-1) vs. Demetrius Andrade (28-0-0)

WBA / WBC / RING & WBO középsúlyú világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés. 

Füzi miután legyőzte Golovkint azt a célt tűzte ki maga elé, hogy középsúlyban is vitathatatlan világbajnok lesz. A magyar öklöző ezzel egy olyan célt tűzött ki, amit elötte még soha korábban nem ért el senki a történelem során, hisz senki nem nyert még két vitathatatlan világbajnoki címet. Középsúlyban ekkor a magyar kalsszison kívül még két világbajnok volt: Demetrius Andrade (WBO) és Daniel Jacobs (IBF). A magyar címvédő elsőként a WBO bajnok Andradét hívta ki. A mérkőzésre 2019 szeptemberében, Las Vegasban került sor. Füzi az 1. menetben már egy rég nem látott agresszív stílusban jött ki és balfelütés, jobbhorgokkal bombázta Andradét, akit láthatóan már akkor megráztak ezek a kemény bombák. A menet végén Füzi betalált egy jobbhorog, balhorog kombóval, amitől Andrade megtántorodott és a lábai meginoktak. Az amerikai szerencséjére ekkor még a gong megmentette. A 2. felvonástól továbbra is Füzi volt az agreszor és egy hármas jobbhoroh-balhorog kombinációval csúnyán kiütötte Andradét. Füzi ezzel az elképesztő dominatív teljesítménnyel az egyik legjobb veretlen világbajnokot semmisítette meg alig 5 perc leforgása alatt és az 5 világbajnoki címből már 4 az ő derekát diszítette középsúlyban. 

Győzelem-KO2

 

2020-02-16 - Baranyai Krisztián (44-4-0) vs. Caleb Plant (19-0-0)

IBF nagyközépsúlyú világbajnoki címmérkőzés.

Baranyai hosszas útat járt be, ami után 4 évet követően megkapta a második világbajnoki összecsapását. Krisztián ezennel még a korábbinál is nagyobb esélyt kapott, hisz az Egyesült Államokban debütálhatott, méghozzá a FOX Sports csatornáján. 

Az élete első amerikai mérkőzését vívó Baranyai elég feszültnek tűnt és az 1. menetet a tőle megszokott, lassú tempóban kezdte, így nagyobb ütésváltás hiányában, a több találat miatt ez a felvonás a címvédőé volt. A 2. felvonás elején a lassan kezdő Baranyait igyekezett a címvédő meglepni gyors tempóváltással, ami remekül is sikerült és viszonylag sok balfelütése és jobbhorga betalált Plant-nek. A menet felénél a címvédő egy kemény balhoroggal betalált és Baranyai meg is tántorodott! A kihívó végül kihúzta talpon a menetet. A 3. felvonásban Plant igyekezet lerohanni a magyart, de Baranyai szépen állta a sarat Az ezt követő menetek többsége hasonló mederben telt. Baranyai kettősfedezékben ment előre és bal-jobb egyeneseit próbálta eladni, míg a sokkal gyorsabb Plant magabiztosan vitte a meneteket. Láthatóan Baranyai legnagyobb problémája a hihetetlen nagy tempóbéli hátránya volt. A 6. volt az első felvonás, amikor Baranyai el tudta adni a testütéseit, szépen lezárta a szögeket és valamelyest a saját stílusát tudta hozni. A menet elején meg is fogta Plant-et és a köteleknél megnyílt az esély arra, hogy lefinishelje a címvédőt, de nem volt már elég szuflája a magyarnak. Mindenesetre ez Baranyai menete volt! A 7. felvonást szintén meg tudta nyerni a magyar az agresszivitásával és ekkor úgy tűnt, hogy még akár vissza is jöhet a meccsbe. A 8. felvonás nagyon szorosra sikerült. A 9. menetben aztán Baranyai kissé elfáradt, Plant pedig tempót váltott és csúnyán elverte a magyart, még az orrát is betörte.

 

A 10. menetben a megsebzett, elfáradt Baranyai még mindig ment előre, de Plant iszonyatos pofonokkal szórta meg. Alig több mint fél perccel a menet vége előtt Plant egy brutális hatos sorozattal szórta meg Baranyait, amikor is Malik Waleed mérkőzésvezető közbelépett és leállította az összecsapást.

Baranyai ezzel második világbajnoki címmeccsét is elbukta, de ezennel sem vallott szégyent. Az addigi kilenc menetből kettőt megnyert a magyar, végig ment előre és küzdve, talpon „halt meg”. „Plant gyorsasága okozta ma a legtöbb problémát. Sajnos ebben nem tudtam vele felvenni a versenyt és ezen ment el a meccs. Bár úgy érzem a mérkőzésvezető kicsit korán állította le a meccset és elvette tőlem, az egy nagy ütés lehetőségét” – mondta a mérkőzést követően Baranyai.

Vereség-TKO10

 

2020-04-04 - Füzi Krisztián (64-1-1) vs. Daniel Jacobs (36-2-0)

WBA / RING / WBC / WBO & IBF vitathatatlan középsúlyú világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés. 

Az 1. menetet mindkét címvédő óvatosan kezdi meg, de Füzi az első, aki elmer ereszteni egy szép balhorgot. A menet második felére szépen beindulnak és horgokkal, felütésekkel is egyaránt találnak. A magyar világelső szépen hajol el és valamivel talán többet is talál, így az első felvonás az övé (10-9).

A 2. menetet Füzi sokkal jobb ritmusban kezdi, egy balossal a menet elején picit meg is csípi az amerikait. A menet felénél pedig egy testre mért balhoroggal is fantasztikusan talál, ez a menet is egyértelműen a magyaré (20-18).

A 3. menetben alig volt érdemi találata Jacobs-nak és Füzi tulajdonképpen oktatta bajnoktársát, így már három pont előnyre tett szert (30-27)! A 4. menetre Füzi agresszívabban jött ki és horgokkal-felütésekkel szórta a kissé tanácstalanná váló Jacobst. A menet felénél egy összekapaszkodásnál Jacobs vesén ütötte Füzit, amiért a magyar hevesen reklamált Tony Weeks bírónál. A menet hátralévő részét is végig dominálta Füzi és egy jobbfelütéssel a menet végén iszonyatosan eltalálta Jacobs-ot. Ez is a magyar címvédő menete volt, aki úgy tűnt egyre jobban feltekeri a tempót és már 40-36 arányban vezetett a pontozólapokon.

Az 5. menet megint Füzi remekléséről szólt. Fantasztikus technikai elemeket mutatott be védekezés terén is és ebben a menetben a bal-jobb egyenesével dominálta Jacobs-ot, akit testen és fejen egyaránt szépen eltalált. A menet végén történt egy kis összeakaszkodás, ami nagyon jól mutatja a mérkőzés feszültségét és tétjét is. Jacobs tarkón ütötte Füzit, mire a magyar címvédő a mérkőzésvezetőt is odébb téve, egy jobbossal telibe verte Jacobs-ot! Tony Weeks ekkor közéjük állt, mire a két bajnok összeszólalkozott. Füzi a tarkójára mutatott és mérgesen jól érthetően a következőt mondta: „Tarkón vágtál te f@sz”. A menet természetesen Füzié, aki így már 50-45 arányban nagyon elhúzott a pontozólapokon.

 

A 6. menetre Jacobs megpróbál változtatni. Átvált balkezes alapállásra, támadóbb szellemben megy előre, de Füzi rendre kihajol fantasztikus reflexeivel az ütések elől, a menet végén pedig egy jobb egyenessel mintha meg is fogta volna Jacobsot. Ez volt az első szorosabb menet, de még mindig Füzi volt az eredményesebb, így a mérkőzés felnél minden menetet megnyerve 60-54 arányban vezetett! A 7. menetben Füzi óriási hévvel rohanja le Jacobsot, akit a kötelekhez szorít és ott megszórja a horog felütés záporaival. A menet felénél azonban Jacobs egy óriási balhoroggal keresztbe veri Füzit, amitől a magyar bajnok feje szinte megtekeredik a nyakán! Az egész aréna táltolt szájjal nézi, hogy a magyar ezek után is talpon marad. Ugyan Jacobs ebben a menetben betalált egy KO erejű ütéssel, de a menet többi részét Füzi dominálta, így a magyar már 70-63 arányban vezetett a pontozóknál, azaz pontozással már szinte behozhatatlan előnyre tett szert! A 8. menetben Füzi testen bombázza Jacobsot a horgaival és úgy tűnik tudatosan próbálja lebontani az amerikai amúgy is fogyni látszó kondiját. Füzi még egy balhoroggal és megfogja Danielt, aki egyre rosszabbul nézett ki! Füzi előnye már 8 pont ekkor (80-72).

A 9. menetben Füzi agresszív horgokkal és egyenesekkel megelőzi Jacobs-ot, aki egyre fáradtabbnak tűnik. Füzi egyértelműen dominálta ezt a menetet is, így továbbra is minden menetet nyerve 90-81-re növelte az előnyét. A menet végén Jacobs megint megpróbál oda ütni mire Füzi szigorúan rá néz és csak annyit mond neki: „Ez más kávéház, érzed már haver?”

A 10. menetre Jacobs úgy jött ki, hogy ki akarja ütni Füzit. Mindent feltett az amerikai egy lapra és leállt verekedni a magyarral. A kocka fordulni látszik, Jacobs a köteleknek szorította Füzit majd újra egy KO erejű brutális balhoroggal talált be, de Füzi elképesztően ezt is kiállta! A menet egészében Jacobs dominált és nagyon jól bokszolt, azonban fél perccel a menet vége előtt Füzi egy villámgyors jobbegyenes balhoroggal betalál és padlóra küldi az amerikait! Jacobs ugyan talpra tud állni, de teljesen ki van merülve, a szemei zavartak, így a sarka bedobta a törölközőt!

 

Füzi Krisztián minden menetet megnyerve, TKO győzelemmel begyűjtötte az IBF címet is, így ő lett a vitathatatlan középsúlyú világbajnok! De, ami ennél is fontosabb, hogy a boksztörténelem első olyan öklözője lett, aki két alkalommal is el tudta nyerni a vitathatatlan világbajnoki címet!

Győzelem-TKO10

 

 

2020-09-04 - Füzi Krisztián (65-1-1) vs. Callum Smith (27-0-0) 

WBA / RING / WBC nagyközépsúlyú világbajnoki címmérkőzés. 

Az összecsapást megelőzően a magyar kihívónak nem sok esélyt adtak, hisz amellett, hogy még sosem bokszolt nagyközépsúlyban, hatalmas fizikai hátránya volt.

A ringbe lépést követően szinte azonnal látszott, hogy Füzi vasakarattal véghez akarja vinni a lehetetlent és le akar állni verekedni Smith-el.

Füzi az 1. menet kezdetétől fogva magához vette az irányítást és brutális horgokkal és felütésekkel kezdte el megszórni a látszólag meglepett címvédőt. A brit világbajnok egyenesekkel próbálta távol tartani Füzit, illetve igyekezett lefogni a magyart, de az már a menet közepén egy tanítanivaló testre mért balhoroggal padlóra küldte! Smith fájdalmas arccal letérdelt, az aréna pedig azonnal talpra pattant a bombameglepetés láttán. Smith a kötelező nyolcig számolásra talpra állt, majd megpróbált ő is agresszívan visszatámadni, de ezek után is inkább Füzinél voltak a hangsúlyosabb ütések!

 

A 2. menetben már egy szorosabb verekedés látszott kibontakozni, Smith is remekül lődözte az egyeneseit és a jobbfelütéseit, de Füzit ez nem igen zavarta és csak menetelt tovább. A menet végén a magyar kihívó a kötelekhez szorította Smitht és egy újabb remek balhoroggal testen megint leütötte, csak úgy mint az első menetben! Smith újfent térdre borult, a közönség pedig kerek szemekkel nézte, ami a szorítóban zajlik. Callum talpra állt és a gong jókor jött a címvédőnek.

A 3. menetben tovább folytatták a hiriget, de Füzi remek védekezése és kontrái révén nem igazán volt szoros a küzdelem. A menet második felében a magyar kihívó elővette régi jó fegyverét és egy egészen brutális jobbhoroggal leütötte Smitht! A brit világelső ugyan összeszedte magát, de elmosolyodott, láthatóan zavarba volt és nem igazán tudta kontrolálni az eseményeket. Callum ahogy talpra állt szinte azonnal kapott egy újabb brutális balhorgot Füzitől testre így már vissza is térdelt a padlóra! Noha a brit nagy akarással ebből is felállt, Füzi azonnal lerohanta és egy brutális jobbhoroggal kivégezte. Az Arénában nem akartak hinni a szemüknek a nézők. A veretlen egyesített nagyközépsúlyú bajnokot, a több mint 20cm-el alacsonyabb Füzi alig 8 perc alatt ötször leütve porrá zúzta!

A magyar világelső ezzel negyedik súlycsoportjában is világbajnok lett, amit korábban csak 20 ökölvívó mondhatott el magáról a történelem során, így megint egy elég szűk elitbe került. Nem mellesleg ezzel a győzelemmel Füzi 15-szörös világbajnok lett. Ez azt jelenti, hogy minden idők második legtöbb világbajnoki címet nyert öklözője lett. 

Győzelem-KO3

 

2021-05-15 - Sergey Kovalev (34-3-1) vs. Füzi Krisztián (66-1-1)

WBO félnehézsúlyú világbajnoki címmérkőzés. 

Előzetesen sokan tartották úgy, hogy Füzi számára a félnehézsúly már túl nagy kategória lesz, főleg a súlycsoport legjobbja ellen. Füziről köztudott, hogy fizikálisan a nagyváltósúly felelne meg neki, de ő évek óta középsúlyban bokszolt és gyűjtötte be a vitathatatlan világbajnoki címet. Tavaly felruccant nagyközépsúlyba és óriási meglepetésre kiütéssel állította meg Callum Smith-t, ezzel pedig ott is egyesített világbajnok lett. A magyar öklöző esélyei azért se voltak jók, mert Kovalev eredendő félnehézsúlyú, 13cm-el magasabb és 14cm-el hosszabb az ütőtávja is, e mellett olyan ütőereje van, amelybe sajnálatosan már két ellenfele is belehalt.

Az arénába megérkezve azonnal nyilvánvaló volt, hogy többségében Füzi szurkolók vannak, egyes becslések szerint közel 18.000-en csak a magyar kihívó miatt látogattak ki! A ringbe vonulás előtt Kovalev is feszültnek tűnt, hisz ugyan ő volt az esélyes, de látszott, hogy ekkora parádéval fémjelzett meccsen még nem igen vett részt. Füzi higgadtabbnak tűnt, összehívta egy kis kőrbe a csapatát, átkarolták egymást és csendben álltak 2 percig.

 

Az 1. menetben egyértelműen Kovalev vette a kezébe a kezdeményezést és sok balossal-jobbossal nyomult előre. Füzi kettősfedezéke sokkal feljebb volt, mint eddig bármelyik összecsapásán, láthatóan nagyon ügyelt Kovalev híresen nagy ütőerejére. Sergey remekül lődözte ki a balosait és jobbosait, illetve ő ment előre és ő is volt az agresszor. Füzi ebben a felvonásban leginkább kettősfedezékben védekezett és elhajlásokkal próbálta megtalálni a későbbi kontrák útját. Ez a menet az oroszé volt (10-9). A 2. menetben továbbra is Kovalev irányít, a hihetetlen magas munkatempója eddig soknak bizonyul Füzi számára, aki azért ebben a menetben már próbál kontrákból visszatámadni, de inkább kevesebb, mint több sikerrel, ez a felvonás is Kovalevé (20-18). A 2. menetet követő szünetben Füzi trénere Kevin Rooney felhívta tanítványa figyelmét arra, hogy tempót kéne növelni és közelebb kerülni az oroszhoz, mert elvesztegettek két felvonást. A 3. menetben Füzi így is tesz, sokkal közelebb bunyózik Kovalevhez és szépen veszi ki magát elhajlással és ellépésekkel az ütések elől. Ebben a menetben Füzi kontrái és balhorgai érvényesülnek jobban így a magyar kihívónak is meg van az első nyert menete (29-28). A 4. menetben mintha fordulna a kocka és Füzi a támadóbb, ő megy előre és hihetetlen fizikai erejét mutatja, hogy még a félnehézsúlyú Kovalevet is el tudja nyomni. A magyar ebben a menetben sokkal többet dolgozik testre és Kovalev az, aki először menekül fogásba a mérkőzésen. Ez egy elég egyértelmű Füzi menet volt, amivel a magyar egyenlít is a pontozólapokon (38-38).

 

Az 5. menetben mindkét öklöző magáénak akarja a kezdeményező szerepet és a ring közepén harcolnak, de Füzi gyorsabb és sokkal jobban ülnek a kontrái. Fejre is szépen betalál, de egyre több a testre bevitt balhorga is, ez is a magyar menete, aki ezzel meg fordítja a meccset (47-48).

A 6. menetben nagy meglepetésre Füzi még támadóbb szellemben megy ki, egyértelműen ő uralja a ringet és olyan vehemens támadásokat indít, mint aki ki akarja ütni a félnehézsúlyú bajnokot. Több alkalommal is erőteljes ütésekkel találja el Kovalevet és ezt a menetet is egyértelműen behúzza (56-58). A mérkőzés fél távjánál tehát Füzi 4-2-re vezet a megnyert menetek tekintetében. Az egyik szakkommentátor, Roy Jones Jr a következőt mondta: „Fél távnál Füzi még bírja, sőt talpon van. Mi több vezet is pontozással. Azt hiszem, sokkal jobban teljesít, mint azt vártuk, de ne feledjük el a mérkőzés 12 menetes és Kovalev bármikor villanyt olthat

A 7. menetben Füzi talál többet, ő uralja a ringet, de látszólag visszább vett, nem akar hamar elfáradni és sokkal kisebb tempóban bunyózik. Ha pedig Kovalev közelebb ér ezennel ő az, aki lefogja ellenfelét. Ez a menet most nem a szép bunyóról szólt, de a felvonás utolsó fél percét meghúzta Füzi így a menet az övé (65-68). A 8. menetben Füzi továbbra is kisebb tempóban öklözik, míg Kovalev emel a tempón és pontosabb is ebben a felvonásban, így a meccs eleje óta először van megnyert felvonása az orosznak, aki ezzel feljebb jön a pontozólapokon (75-77).

A 9. menet nagy adok-kapok csatát hoz nehezen pontozható, szoros menet de a meccs mindenképp kezd kiélesedni. A pontozók Kovalevnek adják a felvonást, aki így feljön mindössze egy pont hátrányra 3 menettel a vége előtt (85-86).

 

A 10. menetre Füzi elképesztő agresszivitással jön ki és testen-fejen egyaránt próbálja szórni Kovalevet. Alig 1 perccel a menet vége előtt aztán bekövetkezett a lehetetlen. Egy a kötelekhez közeli támadásnál Füzi egy irtózatosan brutális jobbossal pontosan telibe kapta Kovalev állát, aki úgy rogyott a kötelek közé, mint egy rongybaba! A mérkőzésvezető azonnal látta, hogy Kovalev nincs magánál, így számolás nélkül leállította az összecsapást! Füzi Krisztián ezzel a kiütéses sikerrel megdöbbentette a világot és ötödik súlycsoportjában is világbajnok lett, ami előtte korábban csak az Oscar De La Hoya, Manny Pacquiao, Ray Leonard, Thomas Hearns és Floyd Mayweather Jr névsornak sikerült! Nem mellesleg Füzi ezzel egy újabb rekordot beállított, hisz 1938. szeptember óta ő az első bokszoló Henry Armstrong után, aki egyszerre három súlycsoport világbajnoka egy időben (középsúly, nagyközépsúly, félnehézsúly). 

 

 

2021-08-07 - Krisztián Füzi (67-1-1) vs. Caleb Plant (21-0-0)

WBA / RING / WBC & IBF nagyközépsúlyú világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés.

Füzi az első menetben remek balosokkal tartotta a neki megfelelő távot Plant-el szemben, majd szépen lassan elkezdett nagyon kemény felütésekkel testre dolgozni, amit láthatóan meg is érzett az amerikai. Az első menet statisztikája fájó lehet Plant számára, hisz 29 indított ütéséből mindössze 1 találta el Füzit. A magyar öklözőnél ez a szám 45 indított ütésből 26 találat! A nyitó menet így egyértelműen a magyaré volt.
A 2. menetben Plant igyekezett lopni a távolságot, de Füzi remekül vert közbe a balfelütéseivel majd idővel már ráhúzta a jobbfelütéseket is, amikből nem egy meg is fogta az amerikait. A menet vége felé Füzi egyik jobbfelütése KO erejűnek tűnt, de Plant talpon maradt tőle! Ebben a menetben Plant már 51 ütést indított, de csak 6-al találta el Füzit. A magyar világbajnok ezzel szemben 60 indított ütéséből 34-el talált, így ezt a menetet is simán behúzta. A 3. menetre tovább próbálta növelni a tempót Plant, de Füzi kiváló védekezése és remek kontrái miatt ezennel sem volt túl hatékony. A menetből már csak 10 mp volt hátra, amikor is Füzi brutális jobbegyenese kilőtt és telibe kapta Plant állát, aki azonnal padlóra került és nem is bírt felkelni belőle!
 
Füzi így egy 3. menetes brutális kiütéssel megszerezte az IBF cí
mét is így már ő birtokolta a súlycsoport WBA / WBC / IBF / RING öveit.

 

 

2021-11-06 - Krisztián Füzi (67-1-1) vs. Billy Joe Saunders (30-0-0)

WBA / RING / WBC / IBF  & WBO nagyközépsúlyú vitathatatlan világbajnoki címmeggyesítő mérkőzés.

Az 1. menetben Saunders rengeteget mozogott lábon és briliánsan gyors egyenesekkel megelőzte Füzit. A magyar címvédő a menet második felére érezte meg a tempót, ekkor kezdett horgokkal és felütésekkel testre támadni és a menet végére sarokba is szorította a brit öklözőt. Végérvényesen szoros menet kerekedett, de Saunders nyerte (9-10).
A 2. menetben Füzi sokkal támadóbb volt és a felütéseivel, horgaival irányította a menete, így kiegyenlített a pontozólapokon (19-19).
A 3. menetben ment az adok-kapok. Mindkét öklöző megmutatta legjobbját. Saunders remekül mozgott el, szépen kontrázott és gyors egyenesei voltak, míg Füzi szépen zárta le a szögeket, támadóbb felfogású volt, horgai és felütései is szépen ültek. A magyar címvédőnek az egyik jobbhorga különösen veszélyes volt, amit picit meg is csípte a brit címvédőt. A pontozók ezt a menetet a magyarnak adták, aki így átvette a vezetést. (29-28).
A brit érezte, hogy változtatnia kell, így a 4. menetben ő is agresszívebben jött kis és igyekezett fizikai előnyét kihasználni, több szögből támadni Füzit. Ez a menet a brité volt, aki így egyenlített a pontozólapokon (38-38).
 
Az 5. mentre Füzi megint tempót növelt és testen igyekezett lebontani Saunderst, aki továbbra is az előkészítő egyenesekkel igyekezett válaszolni, de ez a menet megnyeréséhez kevés volt. így újra Füzi vezetett (48-47).
A 6. menet óriási harcot hozott, mindkét fél osztotta egymásnak a pofonokat, nehéz volt megítélni ki tett többet a menet megnyeréséért, de egyre jobban látszott, hogy a súlycsoport két legjobbja méri össze erejét egymással. Ugyan Füzi volt a pontosabb, de valamivel Saunders talált többet, így a menetet neki adták, ezzel a brit újra egyenlített (57-57). Ezzel fél távnál döntetlenre állt a két bajnok csatája.
A 7. menet hasonlóan nagy harcot hozott, de Füzi több hangsúlyos találattal jelentkezett és az egyik jobbhorga különösen megfogta Saunderst, így a magyaré a menet, aki ezzel újra vezetett (67-66).
A 8. menetre Füzi nagyobb tempóval és nagyobb agresszivitással jött ki. Saunders indított egy remek támadást, de Füzi elképesztő reflexekkel hajolt el az ütései elől. 1 perccel a menet vége előtt óriási jelenetnek lehettek szemtanúi a nézők, amikor is Füzi lerohanta Saunderst és ütött, ami a csövön kifért, közben jobb kezével a 106.000 nézőt hergelte, hogy szurkoljanak erőteljesebben. A hangulat óriási volt, a tömeg őrjöngése elnyomta a kommentárok hangját is! Füzi az utolsó másodpercekben óriási verést osztott ki Saundersnek, aki láthatóan alig állt a lábán. A felvonást természetesen Füzi nyerte, aki így 77-75 arányban vezetett. A nagy verést kapó Saunders aztán a szünetben feladta az összecsapást, így Füzi TKO győzelemmel újfent történelmet írt! Ő lett a boksztörténelem első háromszoros vitathatatlan világbajnoka és e mellett 18. világbajnoki címét szerezte amivel a legtöbb világbajnoki címet elnyert ökölvívóvá is előlépett!

 

2023-09-15 Dimitry Bivol (21-0-0) vs. Krisztián Füzi (72-1-1)

WBA félnehézsúlyú világbajnoki címmeccs. 

 

A teltházas összecsapás 1. menetében mindkét öklöző zárt fedezékkel kezd és az egyeneseit próbálja kilőni, a magyar kihívó az, aki előre megy, aki támadóbb és, aki többet is talál így az első menet az övé (9-10). A 2. menetre Bivol és Füzi is növeli a tempót, így kezd egy éles mérkőzés kialakulni. Füzinek remek horgai és felütései ülnek, nagyon élesnek és pontosnak tűnik a magyar, aki így elviszi ezt a menetet is (18-20). A 3. felvonás az előző menet forgatókönyvét hozza, így meglepetésre az is a kihívóé (27-30). A 4. menetre már nő a tempó, Bivol és Füzi is brutális egyenesekkel, horgokkal és felütésekkel talál be. Füzi ütései tűnnek erőteljesebbnek, de talán valamivel Bivol talál többet. Nehezen pontozható menet, de talán ez az első felvonás, amit az orosz világelsőnek lehet adni (37-39).

Az 5. menetben Füzi üldözi Bivolt, de az orosz tempót növel és remek horgokkal támad vissza, majd a kötelekhez szorítja magyar riválisát és egy brutális 20 ütéses sorozattal szórja meg Füzit, aki kicsit bajba került, de túlvészeli a nehéz másodperceket. Ez a menet is így Bivolé (47-48).

A 6. menetre Füzi visszaveszi az irányítást és több alkalommal is erőteljes jobb horgokkal és felütésekkel próbálja meg Bivolt padlóra küldeni, ez tisztán a magyar menete (56-58). A 7. menetben továbbra is kőkemény a harc, mindkét öklöző horgokat, felütéseket szór a másikra, de a kisebb termete ellenére Füzi az, aki hátrálásra tudja késztetni ellenfelét, így ezt a menetet is behúzza (65-68).

A 8. menetben továbbra is szórják egymást ütésekkel a küzdő felek, Bivol talál többször, de Füzié talán a hangsúlyosabb találatok. A menet az oroszé (75-77).

A 9. felvonásban tovább folytatódik a ringháború, ebben a menetben látunk egy remek belharc csatát is a felek között. Füzi technikája és több indított ütése a döntő, így a kihívóé ez a menet (84-87).

A 10. menetre Füzi nagyon vissza vesz, úgy tűnik, hogy elfáradt. Bivol ebben a menetben lényegesen túldolgozza minden tekintetben, így ez simán az orosz menete (94-96).

Úgy tűnik Füzi taktikázott és a 11. menetre tartogatta utolsó energiáit. Neki esik Bivolnak és hatalmas tempót diktálva, sok ütéssel szórja meg ellenfelét. Ebben a menetben óriási harc dúl a szorítóban, a mérkőzés során a leglátványosabb és legintenzívebb ütészáporok, de a magyar az, aki jobban jön ki ezekből. A menet végén még Bivol szabálytalanul megpróbál belekönyökölni Füzi nyakába, aki ekkor amolyan erődemonstrációként a feje fölé emeli az oroszt. A mérkőzés legjobb menete is a magyaré (103-106), aki, így az utolsó menetre szinte behozhatatlan pontelőnnyel fordul.

Az utolsó 12. menetben Füzi lép fel támadólag, de a menet felénél nagyjából Bivol kiereszti utolsó csepp erejét is és neki esik kihívójának, minden eszközzel megpróbálja kiütni Füzit, aki felveszi vele a kesztyűt és állja a sarat. Az utolsó felvonás nehezen pontozható, de talán a kezdeményező Bivolé (113-115).

A hihetetlen 12 menetes csata után mindkét fél gratulál a másiknak, a közönség pedig elégedet lehet a látottakkal.

A döntés a pontozók kezében van: Tim Cheatman 113-115 (Füzi), Dave Moretti 113-115 (Füzi), Glenn Feldman 112-116 (Füzi), így egyhangú pontozással Füzi Krisztián letaszította a WBA félnehézsúlyú trónjáról Dimitry Bivolt és elvette annak veretlenségét!

 

 

Eddigi profi világbajnokaink: 

Kovács István (Koko) - 1x világbajnok. 

2001-2001 WBO pehelysúlyú világbajnok. 

 

Erdei Zsolt (Madár) - 2x világbajnok. 

2004-2009 WBO félnehézsúlyú világbajnok. 

 

2009-2010 WBC cirkálósúlyú világbajnok. 

 

Balzsay Károly (Karesz) - 2x világbajnok. 

2009-2009 WBO nagyközépsúlyú világbajnok. 

2011-2012 WBA nagyközépsúlyú világbajnok. 

 

Füzi Krisztián (Rossz fiú) - 20x világbajnok. 

WBC könnyűsúlyú világbajnok 

2011. szeptember 10 - 2012. szeptember 30.  

RING könnyűsúlyú világbajnok. 

2012. május 20 - 2013. június 08

 

WBA kisváltósúlyú világbajnok. 

2013. június 08 - 2015. október 01.

WBC kisváltósúlyú világbajnok.

2014. augusztus 07 - 2015. október 01. 

IBF kisváltósúlyú világbajnok.

2014. augusztus 07 - 2015. október 01. 

RING kisváltósúlyú világbajnok. 

2014. augusztus 07 - 2015. október 01.

WBO kisváltósúlyú világbajnok. 

2015. május 03 - 2015. október 01. 

 

WBC középsúlyú világbajnok.

2016. január 16-2021. május 16.

RING középsúlyú világbajnok. 

2016. január 16-2021. május 16.

WBA középsúlyú világbajnok. 

2019. május 11-2021. május 16.

IBO középsúlyú világbajnok. 

2019. május 11-2021. május 16.

WBO középsúlyú világbajnok

2019. szeptember 20-2021. május 16.

IBF középsúlyú világbajnok

2020. április 09-2021. május 16.

 

WBA nagyközépsúlyú világbajnok.

2020. szeptember 05-

WBC nagyközépsúlyú világbajnok

2020. szeptember 05-

RING nagyközépsúlyú világbajnok

2020. szeptember 05.-

IBF nagyközépsúlyú világbajnok. 

2021. augusztus 07-

WBO nagyközépsúlyú világbajnok.

2021. november 06.-

 

WBO félnehézsúlyú világbajnok

2021. május 15.-2022. január 12

WBA félnehézsúlyú világbajnok

2023. szeptember 15-

 

 

Összegzés:

30 világbajnoki címmeccs 

19 győzelem / 10 vereség / 1 döntetlen. 

 

Az IBO világbajnokait nem ismerik el világbajnokként, de három magyar ökölvívónk is elnyerte ezt a címet. 

 

Kótai Mihály 

2005-2006 IBO nagyváltósúlyú világbajnok. 

 

Kovács Attila

2006-2007 IBO nagyváltósúlyú világbajnok. 

 

Füzi Krisztián

2019-2021 IBO középsúlyú világbajnok.